Rady pro levné nákupy z Číny

Nákup zboží z Číny levně a jednoduše

Proces nákupu zboží v čínských eshopech není nikterak odlišný od nákupu v eshopech tuzemských. Oproti tomu nabízí nákup v Číně pár nesporných výhod, mezi něž patří hlavně široká nabídka zboží a nízká cena. Abychom byli spravedliví, musíme zmínit i dvě nevýhody. Tou první je absence českého prostředí jednotlivých eshopů. Sice je často možné češtinu zvolit, ovšem zpravidla se jedná o strojový překlad a ten není úplně dokonalý, bohužel už nebývají přeloženy popisky či názvy zboží.

Řídit se tedy musíte obrázky, případně stačí alespoň základní znalost angličtiny (nebo jiného světového jazyku). Druhá nevýhoda se týká přímo nabízeného zboží. Ačkoliv kvalita čínského zboží rychle roste, obecně platí čím vyšší cena, tím vyšší kvalita. Tím nemyslíme nakupovat dámské oblečení za tisíce, ale ani za desítky korun.

Oblečení a móda je hned za elektronikou druhým nejoblíbenějším nákupem z Číny. Zde doporučujeme se eshopem tzv. prokousat, protože např. stejné tričko najdete v nabídce vícekrát, přičemž rozdíl v ceně může být i 100%. Ale stále se nákup může vyplatit, třeba u dětského oblečení, u kterého jde o dolarové položky.

Významný fakt ovlivňující masovou oblibu čínských eshopů je poštovné zdarma i u zboží v ceně jednoho dolaru. Průměrná doba doručení balíčku je 15 pracovních dnů. Zajímavé je, že pokud si zákazník objedná u jednoho čínského eshopu vícekrát, zpravidla je cesta balíčku vždy jiná. Někdy balíček “navštíví” mezi Pekingem a Prahou například Amsterdam, jindy Brusel či Londýn. V nejhorším případě cestuje po Evropě celé tři týdny, až nakonec skončí v Praze. Zažili jsme i případ, kdy se balíček objevil 2x v Amsterdamu (s krátkou “návštěvou” v Polsku), než nakonec dorazil k zákazníkovi do Brna. Ale taková je daň za nulové náklady na dopravu. Pokud dostane při nákupu tzv. tracking code, můžete cestu balíčku sledovat online. Trendem poslední doby je provozování skladu mimo jiné i v Evropě, zpravidla v Německu ale v tomto případě zpravidla odpadá možnost dopravy zdarma, oproti tomu je cena uvedená v eshopu konečná a zákazník neplatí CLO ani DPH (nákup je proveden v rámci EU). Napříklád Evropský sklad DealExtreme.com nabízí poštovné zdarma, pokud bude cena nákupu vyší než $30.

Jak je to s platbou DPH a CLO při nákupu zboží z Číny? Pokud cena nákupu nepřesáhne 22 Euro (cca $30), nebudu platit DPH ani CLO. V rozmezí hodnot 22 Euro až 150 Euro budete platit pouze DPH 21%. V případě hodnoty nákupu nad 150 Euro, zásilka skončí v celním řízení. Pokud jakožto kupující nechcete celní prohlášení podávat osobně, můžete si zvolit tzv. celního deklaranta, což býva zpravidla specilzovaná firma, kterých je v ČR dostatek. Pokud zboží není obchodního charakteru, muže funkci celního deklaranta vykonat Česká pošta. Poplatek České pošty v tomto řízení činí k dnešímu datu 89,- Kč. Pouze je třeba dát si pozor na druh koupeného zboží, u nehož nesmí být zakázan nebo omezen dovoz. Aktuální seznam těchto omezení naleznete na webu celní správy.

Cena zboží DPH CLO
Do 22 Euro NE NE
Od 22 do 150 Euro ANO NE
Od 22 do 150 Euro ANO ANO

Častý dotaz, zda platit v čínském eshopu kartou nebo je lepší využí služeb jako je např. PayPal? Pokud je to možné, doporučujeme platit právě službou PayPal, jedná se o jeden z nejbezpečnějších způsobů platby na internetu (pokud zboží nedorazí, PayPal Vám peníze vrátí). Zajímavostí je, že největší a zároveň nejoblíbenější čínský eshop AliExpress.com možnost platby PayPal účtem neumožňuje, ale neházejte flintu do žita. AliExpress spadá pod společnost Alibaba, která je veřejně obchodovatelnou společností na New Yorské akciové burze a zároveň patří mezi největší čínské společnosti. Ačkoliv PayPal nepodporuje, sama nabízí stejný systém vrácení peněz. Pokud Vám zboží nedojde, budou Vám peníze vráceny. Zatím jsme nezaznamenali nějaké problémy, vztahující se k platbě kartou na tomto eshopu, ani co se týká zneužití platebních údajů. Takováto společnost si problémy dovolit nemůže, ale i přesto doporučujeme být opatrní, zvláště u jiných, menších čínských eshopů.

Další žhavé téma týkající se čínských eshopů je reklamace. Na internetu kolují mýty a všemožné historky o reklamacích zboží v čínských eshopech, ale pokud si zákazník vybere prověřený eshop, jejichž seznam naleznete na tomto webu, popřípadě na webu našeho partnera cinskytrh.cz, probíhá reklamace standartním způsobem. Veliké eshopy mají na svých webech formuláře pro reklamace a ve většině případů není potřeba posílát zboží zpět. Buď Vám vrátí peníze, nebo zašlou zboží znovu (původní Vám tedy zůstane). Pro tento úkon je třeba alespoň základní znalost anglického jazyka. Oproti ČR/SK netrvá reklamační řízení 30 dní, ale stačí vyplnit již zmíněný formulář a za 5 minut máte vyreklamováno. Podmínkou je samozřejmě faktura, kterou obdržíte na svůj email (který jste zadali při nákupu). Ideální variantou je nákup v prověřeném eshopu, u kterého je podstatně menší pravděpodobnost problémů při reklamaci. Pokud by jste se i přčsto všechno ocitli v situaci, kdy by byla reklamace nevyhnutelná, tak na našem partnerském webu AliExpressNakup.cz je podrobný návod, jak projít reklamančním procesem na AliExpressu.

Prohlédněte si seznam TOP 10 Prověřených čínských eshopů na našem webu